Tags:

Jak schudnąć i uniknąć efektu jo-jo?

Comment

Sport - Zdrowie - Uroda

Smukła talia, zgrabne uda, jędrne pośladki, płaski brzuch, to marzenie wielu z nas. Wciąż się odchudzamy i wciąż kilogramy powracają. W rezultacie cały czas jesteśmy na diecie a i tak nie jesteśmy zadowolone ze swojej figury. Jak to zmienić? Jak już na zawsze pozostać szczupłą? Czy to w ogóle możliwe?

Specjaliści od odchudzania i zdrowego trybu życia nie lubią pojęcia dieta, tylko zdrowe odżywianie. Uważają bowiem, że dietą jest to, co jemy obecnie, a skoro jesteśmy grubi, to znaczy, że nie jest to nasze odżywianie zdrowe. Musimy, więc przejść na zdrowe i racjonalne odżywianie, ale uwaga: nie na jeden dzień, tydzień, czy miesiąc. Tylko już na zawsze! I to jest kluczem do pięknej, szczupłej figury i zdrowia.

Jak się do tego zabrać?

Jeżeli nie potrafimy samemu zaplanować swojej diety, to najlepiej udać się do dietetyka i tam wraz z nim ułożyć swój nowy plan żywieniowy i treningowy.

Ci, którzy z jakiś powodów nie mogą lub nie chcą udać się do specjalisty, to powinni najpierw nieco podszkolić się i poczytać o zdrowym żywieniu.

Poniżej zamieszczamy kilka cennych wskazówek i rad dla początkujących.

  • Po pierwsze ograniczamy cukier, tłuste mięso, białe pieczywo i makarony, słodzone napoje, Fast-foody i alkohole. Dania przygotowujemy samodzielnie i całkowicie rezygnujemy z półproduktów i artykułów spożywczych wysoko przetworzonych. Posiłki komponujemy z chudych gatunków mięsa: drób, wołowina i sporadycznie chuda wieprzowina. Do tego przynajmniej trzy razy w tygodniu ryba, jako danie główne. Oczywiście mięsa powinny być tylko małym dodatkiem do warzyw i wypełniaczy typu kasze, makaron czy ziemniaki. Unikamy smażenia w głębokim tłuszczu. Potrawy pieczemy w piekarniku lub gotujemy.
  • Spożywamy 4-5 małych posiłków i nie podjadamy pomiędzy nimi. Pijemy duże ilości wody niegazowanej.
  • Owoce spożywamy w ciągu dnia, a wieczorem kolację spożywamy na 3-4 godziny przed pójściem spać. Wieczorny posiłek powinien obfitować w białko i warzywa.
  • Zbilansowana dieta to jedno, a drugie to ruch. Musimy, bowiem pamiętać też o regularnym wysiłku fizycznym. Nikt tu nie każe od razu biegać w maratonach czy pływać po kilka godzin dziennie. Na początek wystarczy spacer, jazda na rowerze czy zabawa w berka razem z dziećmi. Nie ważne, jaki rodzaj ruchu wybierzemy, istotne abyśmy ruszyli się sprzed telewizora czy komputera i aktywnie spędzali czas na świeżym powietrzu.
  • Z czasem możemy zapisać się na siłownię, na aerobik czy umówić się na bieganie z koleżanką. Takie wspólne uprawianie sportu dopinguje do wyjścia z domu i łatwiej jest nam trzymać ustalonego planu treningów.