Motywacja kluczem do sukcesu

Comment

Sport - Zdrowie - Uroda

 

Powiedzenie, że sport to zdrowie zna każdy z nas. Pojawia się jednak pytanie jak pokochać sport? Wiele osób z nas wciąż woli zobaczyć kolejny odcinek swojego ulubionego serialu zamiast wybrać się wieczorem na półgodzinny spacer. Jak jednak zmotywować się do wprowadzenia aktywności fizycznej do naszego życia?

Motywacja jest podstawowym czynnikiem, który daje nam możliwość osiągnięcia swojego celu i stwierdzenie to dotyczy właściwie każdej dziedziny naszego życia. Okazuje się, że nasza motywacja jest tym silniejsza, im z głębszych przekonań się wywodzi.

Motywację można podzielić na dwa rodzaje. Na motywację wewnętrzną oraz zewnętrzną. Motywacja zewnętrzna to taka, która, która opiera się na zewnętrznych pobudkach i bardzo często jest ona narzucana z góry np. „ bo lekarz kazał…”, „bo żona wymaga…”, „bo wszyscy dzisiaj tak robią…”. Niestety taka motywacja nie mobilizuje nas do działania. Co więcej bardzo często okazuje się chwilowym zapałem  i prowadzi tylko do jeszcze większego zniechęcenia lub nawet kontuzji. Dotyczy to przede wszystkim osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze sportem. Organizm niestety ale musi się przyzwyczaić   do uprawiania sportu. By jednak zacząć trenować i odnieść sukces należy zbudować w sobie wewnętrzną motywację, bo tylko ona pozwoli na trwały związek ze sportem. Jak się za to zabrać?

Pierwszym etapem jest zbudowanie świadomości tego, jakie korzyści przyniesie nam regularny wysiłek fizyczny.

Drugi etap to uświadomienie sobie, że to my sami odpowiadamy za nasze zdrowie i nigdy nie jest za późno by zmienić swój styl życia na zdrowy i aktywny.

Trzeci etap to odpowiednia wiedza w temacie osiągnięcia pożądanych przez nas efektów. Warto pamiętać o tym, że widoczne efekty znacznie poprawiają naszą motywację i znajdujemy w sobie więcej mobilizacji do działania.

Bardzo ważne jest także by wybrać odpowiednią aktywność dla siebie. Nie każdemu będzie sprawiało frajdę pływanie. Dzisiaj na siłowni mamy do wyboru wiele przeróżnych zajęć fitness, a w sieci można znaleźć trening różnego rodzaju także dla początkujących. Jest tyle dyscyplin sportu, że każdy znajdzie coś dla siebie. Ważne jednak by chcieć próbować i szukać tego co da nam satysfakcję. Podczas wyboru odpowiedniego treningu należy wziąć pod uwagę kilka bardzo ważnych aspektów.

  • Zainteresowania – trening nie powinien być przymusem, tylko sposobem na przyjemne i pożyteczne spędzenie czasu.
  • Nasze możliwości fizyczne – kondycja naszego ciała nie zawsze pozwala nam na wykonywanie wszystkich ćwiczeń na jakie mamy ochotę. Osoby otyłe oraz starsze powinny wybierać ćwiczenia, które nie obciążają za bardzo kolan, bioder czy kręgosłupa, z kolei osoby mało rozciągnięte nie mogą od razu zrobić szpagatu. Każde ćwiczenie niedopasowane do możliwości naszego organizmu niestety ale może prowadzić do kontuzji.
  • Realizacja założeń treningowych – trening, który chcemy wdrożyć w nasze życie powinien być łatwy do włączenia do codziennego trybu życia. Ćwiczenia powinny być tak ułożone, że można je wykonywać zarówno przez cały rok, jak i kilka razy w tygodniu.

Podczas wprowadzania zdrowego stylu życia do naszej codzienności bardzo ważne jest żeby nie szukać wymówek i odkładać zrobienie treningu na inny termin. Jeśli jesteśmy zmęczeni to można wybrać trening, który nie jest wyczerpujący. Uwierzcie mi, po aktywności fizycznej będziecie czuć znacznie większy przypływ energii.