Rozstępy, a tatuaż

Comment

Sport - Zdrowie - Uroda

 

Rozstępy to wrzecionowate pasma na skórze, które powstają w wyniku zaburzeń w skórze właściwej. Są bardzo widoczne na skórze i swoim wyglądem przypominają blizny po urazach. Z powodu swojej widoczności i trudności w likwidowaniu, są powodem to kompleksów i wielu problemów natury psychicznej.

 

Aby uniknąć tych szpecących zmian skórnych, to należy dbać o swoją skórę, prowadzić aktywny tryb życia i utrzymywać stałą wagę.

 

Niestety istnieją również czynniki, które sprzyjają powstawaniu rozstępów a są od nas całkowicie niezależne i tutaj należy wymienić: zmiany hormonalne, przyjmowanie niektórych leków a w szczególnie steryd, predyspozycje genetyczne i niektóre choroby.

 

W ostatnich latach bardzo modne są tatuaże i widzimy na ulicach całe rzesze ludzi z kolorowymi rysunkami na ciele. Zastanówmy się zatem nad tym, jak zachowuje się skóra z tatuażem, gdy dochodzi do powstawania tych zmian?

 

Przyjmijmy, że robimy tatuaż na gładką i nieskalaną rozstępami skórę ud. Po latach widzimy jednak, że w tym miejscu zaczynają powstawać rozstępy. Co robić? Czy zmiany skórne zmienią kształt rysunku?

 

Niestety zmiany w skórze właściwej, które są przyczyną powstawania rozstępów z czasem spowodują również zmiany w kształcie naszego rysunku. Należy jak najszybciej udać się do kosmetyczki i zafundować naszej skórze profesjonalne zabiegi ujędrniające i pobudzające skórę do właściwej pracy do regeneracji. Odradzamy stosowanie na skórę objętą tatuażem zabiegów inwazyjnych, typu mezoterapia igłowa czy laser, gdyż mogą one wywołać niekorzystne reakcje z pigmentem, który znajduje się pod skórą. Polecamy zabiegi ultradźwięków czy mezoterapii bezigłowej.

 

Wiele osób mając już rozstępy na skórze postanawia zakryć je tatuażem. Czy warto i czy to faktycznie zadziała? Dobrze dobrany rysunek faktycznie nieco zmniejszy widoczność rozstępów, jednak nie polecamy zasadniczo tego sposobu. Najpierw należy zająć się rozstępami, zmniejszyć blizny i poczekać aż ustanie stan zapalny. Pamiętajmy, że w pierwszej fazie powstawania rozstępów mamy do czynienia z obrzękami i dodatkowe podrażnianie skóry będzie bardzo bolesne i może też sprawić, że pojawią się kolejne zmiany.